Bal

SAF ARI POLENİ 

ADET
₺99,90 KDV Dahil
₺149,90 KDV Dahil
%33 İndirim
%33İndirim
Yeni Ürün
1

Arı Poleni Nedir?

Arılar doğadaki en çalışkan canlılar olarak bilinmektedir. Çiçeklerden topladıkları nektar ve salgılarla bal yaparlar. Aynı zamanda tek tam gıda olarak bilinen arı polenini üretirler. Bal üretmek için gün boyu çiçekten çiçeğe dolaşan arılar bu sayede bitkilerin de tozlaşmasını sağlar. Gezen işçi arılar nektar yüküyle kovana döner ve üzerlerinde kalan polenleri kovan girişinde özenle temizlerler.

 Bu besin arı sütü yapan arıların ve yavru arıların beslenmesinde önemli bir rol oynar. Arı poleni nasıl toplanır sorusu akıllara gelebilir. Arılar çiçek ziyaretleri esnasında topladıkları polenleri ayaklarıyla top haline getirir ve buna polen topu adı verilir. Polen toplarını keselerinde kovana taşıyan arılar arıcının kovan girişine kurduğu polen tuzakları sayesinde polenleri orada bırakırlar ve polenler toplanmaya başlanmış olur.

 Günlük olarak alınan arı polenleri ister kurutularak ister yaş olarak depolarda muhafaza edilebilir. Polen ve propolis karıştırılmakta ve polen mi propolis mi gibi sorular sorulmaktadır. Propolisi polenden ayrıdan fark porpolisin ağaç ve çalıların büyüyen kısımlarından toplanarak kovanda balmumuyla karıştırılarak reçinemsi hale getirilmesidir.

Arı Poleni Fiyatları?

Arı poleni vitamin değerleri açısından zengin bir madde olup bileşiminde protein, karbonhidrat, lif ve yağların yanı sıra vitaminler, aminoasitler, yağ asitleri ve organik asitler gibi birçok biyolojik  aktivite gösteren madde bulundurur. İçerisinde bulunan bu maddeler sayesinde insan sağlığı için oldukça gerekli hale gelmektedir. Toplanması ve zor ve birikmesi zaman aldığı için değerli bir besindir. 

Arı poleni hem çok besleyici hem de çok değerli olduğu için polen fiyatları da bununla doğru orantılı oluşmuştur. Arı polenleri yaş polen ve kuru polen olarak satışa sunulmaktadır. Yaş polen mi kuru polen mi hangisi tercih edilmeli diye sorulursa Yaş polen taze polen olarak da geçtiği için yaş polen fiyatı olarak kuru polen fiyatından biraz daha fazladır. Besin değeri olarak çok fazla değişiklik olmamaktadır kişinin isteğine kalmıştır.

 Gıda sahteciliğinin çok fazla olduğu bu dönemde arı poleni alırken de dikkatli olunmalıdır. Piyasa fiyatından çok uygun fiyatlı arı polenleri tercih edilmemelidir. Her gıdanın ortalama bir fiyatı vardır. Uygun olarak alınan polenler sağlığa zarar verebilir. İyi bir araştırma yapılmalı bilindik ve güvenilir yerler tercih edilmelidir.

Arı Poleni Nasıl Tüketilir?

Arı poleni içeriği yüksek besin değerine sahiptir bu yüzden günlük alınması gereken miktardan fazla alınması insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Polen günde ne kadar tüketilmeli? Bu miktar günde çocuklar için 1-2 tatlı kaşığı, yetişkinler için 2-4 tatlı kaşığı olmalıdır. Arı poleni nasıl yenir? Sorusunun cevabını ise şu şekilde verebiliriz; Arı poleni küçük tanecikler şeklinde olur bu tanecikler yoğurt veya granola gibi besinlerle karıştırılarak yenilebilir.

 Tadının hafif acı olmasından dolayı polen bal karışımı yapılarak kahvaltı da yenebilir. Arı poleni tüketimi geniş bir yelpazeye sahiptir. Damak tadına göre değişik farklı lezzetlerle denenebilir Çocuklar için süt ile karıştırılarak tüketilebilir. Sporcular için de çok değerli bir besin olan arı poleni yulaf lapasına karıştırılarak da tüketilebilir. Arı poleni ne zaman yenmeli sorusu oldukça fazla sorulmaktadır. İster iç karna ister tok karna yenilebilmektedir ve herhangi bir sakınca yoktur kişinin hangi şekilde yemek istemesine bağlıdır. 

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucu arı poleni hakkında edinilen bilgiler bilim insanlarını etkilemektedir. Bilinenden çok daha fazla faydası olan arı poleni insan vücudu için çok yararlı ve gerekli bir besindir. Bu mucizevi besinin faydaları saymakla bitmiyor fakat polen yemenin faydaları neler gibi soruların cevabını şöyle ifade edebiliriz;

  • Menopoz dönemindeki kadınlar da sık sık uyku sorunu sıcak basması gibi durumlar görülebilir, yapılan araştırmalara göre arı poleni tüketen kadınların yüzde 71’i bu sorunların çoğunun en aza indiğini ifade ediyor.
  • Arı poleni cildi faydaları nelerdir? Yapılan araştırmalara göre polen güçlü bir yara iyileştirici olarak biliniyor. Polenle yapılan kremler diğer kremlere nazaran yaraları daha çabuk iyileştiriyor ve fayda sağlıyor. Diğer ilaçlara ve kremlere göre ise yan etkileri çok azdır.
  • Güçlü antioksidan özelliğine sahip olan polen iltihap ve şişlik gibi durumlarda asırlardır iyileştirici olarak kullanılmaktadır.
  • Polen, vücudumuzdaki en değerli organ olan kalp için de türlü faydalara sahiptir. İçerisinde bulunan bileşikler sayesinde kolesterolü düşürmektedir ve pıhtı oluşumuna karşı bizi korumaktadır. Bu sebeple kalp rahatsızlığı veya inme gibi durumlarda polen tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Aynı zaman da polen bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur.
  • 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre bazı arı ürünlerinin kanser üzerinden olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Arı poleni kanserli hücreleri öldürmekle beraber yeni hastalıklı hücre oluşmasını da engellemektedir.
  • Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için sorulan arı poleni boyu uzatır mı sorusunun cevabı evettir. İçinde bulunan bileşikler sayesinde doğrudan boy uzatmasa bile boy uzaması için gerekli olan koşulların sağlanmasına yardım etmektedir.

Arı Poleni alerjiye iyi gelir mi? Evet polen birçok alerjiye iyi gelir. Hastanın rahatlamasını sağlar.

Daha çok erkekler tarafından sorulan bir soru da arı poleni cinsel faydaları? Yapılan araştırmalara göre arı poleni cinsel anlamda erkekler üzerinden olumlu etki etmektedir. Sperm kalitesini etkileyerek daha sağlıklı bireyler olunmasını ve cinsel sorunların birçoğunu en aza indirdiği görülmektedir.

Arı Polenini Kimler Kullanamaz?

Burada birçok soru karşımıza çıkıyor bunlardan bir kaçı;

Hamilelikte arı poleni kullanımı?

Emziren anneler arı poleni kullanabilir mi?

Çocuklar polen tüketebilir mi?

Polen kilo aldırır mı?

Arı poleni tansiyonu yükseltir mi?

Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde arı poleni kullanmak çok doğru bir davranış değildir. Arı poleni içerisindeki maddelerden dolayı rahimde kasılmalar meydana getirebilir ve bu anne bebek hayatını olumsuz etkileyebilir. Arı poleni çocuklar için çok faydalı bir besin olmasına rağmen henüz bebek denecek dönemdeki çocuklara yani 4 yaş altı çocuklara polen yedirilmesi tavsiye edilmemektedir.

 Arı poleni kilo aldırmaktan ziyade vücudu denge ve düzene sokarak metabolizma hızınızı arttırır. İştahı düzenler ve fazla yeme krizlerine engel olur. Arı poleni kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır bu yüzden yüksek tansiyona iyi gelir vücudun olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan kişiler için polen kullanmak faydalı değildir ve kullanılması önerilmemektedir.

Arı Poleni Nasıl Muhafaza Edilir?

Arı poleni çok değerli ve aslında hassas bir besindir. Normal oda sıcaklığı şartlarında hemen çürüyebilir. Bozulmuş polen nasıl anlaşılır? Koku ve görüntü farkı bozulmuş poleni normal polenden ayırt etmemizi sağlar. Buzdolabında saklanmalı ve dondurularak kurutulmalıdır. Peki, polen buzdolabında ne kadar dayanır? Kurutulmuş polenler 5 derecelik bir buzdolabında 1 yıl boyunca saklanabilir. Bir başka yöntemde vakumlamak yöntemi polenler vakumlanarak da bir süre saklanabilir. Aynı zaman da kuru polenin raf ömrü yaş polene göre daha fazladır. Polenleri -18 derecede dondurarak saklama ömrünü 2-3 yıla çıkarmak mümkündür.

Arı Poleni Alerji Yapar mı?

Alerji sebebi bilinmemesiyle birlikte herhangi bir maddeye veya besine karşı vücudun verdiği bir tepkidir. Bu her besin de olabileceği gibi arı poleni için de geçerlidir. Arı poleni yemek faydalıdır fakat arı polenine alerjiniz varsa bu sizin için kötü sonuçlar doğurabilir. Peki, arı poleni alerjisi nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir? İlk defa arı poleni yiyecek olan bireyler küçük bir miktar arı poleni yemeli ve daha sonra değişiklikleri gözlemlemeli eğer herhangi bir sıkıntı oluşmuyorsa polen alerjisi yok demektir. Fakat sersemlik, halsizlik, şişme, nefes almada güçlük gibi sorunlar ortaya çıkıyor ise polen alerjisi yaşanmaktadır. Bu durumda derhâl bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.


 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR