Yağ

MAYIS TEREYAĞI İSTEKLERİNİZ İÇİN DİĞER TEREYAĞI SEÇİMLERİNE BAKIN LÜTFEN. MAYIS TEREYAĞIMIZ DA MEVCUTTUR.

KARS SÜT TEREYAĞI(TUZSUZ 1.SINIF)

KG
₺249,99 KDV Dahil
₺299,90 KDV Dahil
Tereyağı

1. SINIF KÖY TEREYAĞIDIR. DOLAPLARINIZDA SAKLAMA ALANI OLARAK AVANTAJ SAĞLAYABİLMESİ VEYA KULLANIM KOLAYLIĞI SAĞLAMASI AMACI İLE BU ŞEKİLDE SATILMAKTADIR.

KOVA TEREYAĞLARIMIZLA AYNI ÜRÜNLERDİR.

ADET
₺249,90 KDV Dahil
₺299,90 KDV Dahil
1

Kars Köy Tereyağı Fiyatları?

Tereyağının ana maddesi süttür. İçerisinde %80 oranında süt yağı, su, şeker, mineraller, vitaminler ve kolesterin bulunur. Aynı zaman da tereyağı gıda ve güzellik sektöründe kullanılan bir hammaddedir. Kars köy tereyağını diğer tereyağlarından ayıran özellik, Kars ilinin yüksek rakımlı ve ot yönünden zengin yaylalarında otlanan hayvanların sütünden üretiliyor olmasıdır.

Yüksek rakımlı yaylalarda birbirinden değerli otlaklar bulunmaktadır ve bu otlaklarda yayılan hayvanların sütleri içerik bakımından oldukça zengindir. Köy tereyağı sağlıklı ve doğal yağlar arasında ilk sırada gelmektedir. Bu durumdan Kars köy tereyağı fiyatları da etkilenmektedir. Tereyağı çeşitleri de fiyatlandırmaya etki etmektedir.

Birçok firmada tereyağı satışı yapılmaktadır. Fakat gıda sahteciliği oldukça fazla olduğu için tereyağı alınan firmaya dikkat edilmelidir. Tereyağı genelde 1 kg tereyağı fiyatları seklinde satışa sunulmaktadır aynı zaman da 5 Kg tereyağı gibi ilanlara da sıklıkla rastlanmaktadır. Köy yayık tereyağı fiyat olarak da bu durumdan etkilenmektedir.

Kars Köy Tereyağı Nasıl Yapılır?

Tereyağı tüketimi yıllardan beri farklılık göstermektedir. Fakat son zamanlarda hastalıkların artması ve doğallığa dönüşle birlikte organik köy tereyağı fiyatları üzerine olan ilgi artmıştır. Tereyağ yapmak için ihtiyaç duyulan madde doğal çiğ süttür. Süt kaynarken üzerinden oluşan kaymak tereyağı yapımında kullanılmaktadır. 

Tereyağı yapımı için alınan kaymak yağ ve su ayrılana kadar çırpılmaktadır. Bu işlemin sonunda yağ su yüzüne çıkmaya başlamaktadır. Tekrar soğuk su eklenerek çırpılmaya devam edilir ve sonunda tereyağı elde edilmiş olur. Kalan su ise bir bez yardımıyla süzülmektedir.

Burada önemli olan nokta kullandığımız sütün doğal ve yağlı olmasıdır. Gerçek tereyağı insan sağlığına çok faydalı hayvansal bir yağdır. Doğal bir yağ olduğu için vücutta kilo yapmaz ve vücudun dengesini bozmaz. Tereyağı yapımında farklı metotlar kullanılmaktadır. Kullanılan metotlar şöyledir;

 • Periyodik Metot: Bu yöntemde her defasında bir miktar krema alınmaktadır ve işleme konulmaktadır. Kullanılan bu metotta iyi yıkama yapılması tereyağın acı olmaması içi oldukça önemlidir.
 • Köpük Metodu: Bu metot bir bütünü ifade etmektedir. İşlenecek olan krema,sistemin bir kısmından girmektedir ve diğer kısmından tereyağı olarak çıkmaktadır. Bu metotta aralıksız bir hat üzerinde üretim gerçekleşir. Bu tam otomatik bir üretim sistemidir.
 • Emülsiyon Metodu: Bu metotta yağ oranı düşük krema kullanılmaktadır. Yağlı ve yağsız sütten oluşan karışım işlenerek yağ oranı %80-90 oranın da değişen bir tereyağı elde edilir.
 

Kars Köy Tereyağı Nasıl Tüketilir?

Kendine özgü bir tadı ve kokusu olan doğal tereyağı mutfağın her alanında kullanıma müsaittir Neredeyse bütün yemeklerde tereyağı kullanmak mümkündür. Tüketim alanlarından biri ise sade şekilde kahvaltıda peynir veya balla tüketmektir. Bu sade tüketim sayesinde tereyağı vitamin ve mineral değerlerini kaybetmez. 

Aynı zaman da tatlı, poğaça ve kek gibi hamur işlerinde tereyağı fazlaca tercih edilmektedir. Özellikle diyet zamanlarında margarin kullanılmamalı ve onun yerine tereyağı tercih edilmelidir. İçerisine konulan besinlere lezzet vermektedir. Hamilelikte ve emzirme döneminde tereyağı tüketimine dikkat edilmelidir. Mutlaka bir doktora danışılmalı ve doktorun yönlendirmelerine göre tüketim sağlanmalıdır.

Isıya karşı dayanıksız olan hakiki tereyağı ile kızartma yapılması önerilmemektedir. Bir anda yüksek ısıya maruz bırakılan tereyağı yanar ve siyahlaşır. Bu nedenle tereyağı yemeklerde kullanılırken yanmaması için bir miktarda zeytinyağı eklenmesi önerilmektedir.

100 gramlık tereyağında bulunan besin değerleri şu şekildedir;

 • 0,85 gram Karbonhidrat,
 • 0,19 gram Protein,
 • 83,22 gram Yağ,
 • 191 mg Kolesterol,
 • 7 mg Sodyum,
 • 15 mg Kalsiyum,
 • 559 iu A vitamini,
 • 0,09 gram Demir,
 • 20 mg Potasyum.

Kars Köy Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Kars köy tereyağı yağda emilen vitaminlerin emilimini kolaylaştırmaktadır bu nedenle sağlık açısından tavsiye edilen bir besindir. İçerik olan zengin olan tereyağı insanların günlük ihtiyacı olan birçok vitamini ve minerali bulundurur. Bu tamamen doğal ve içeriği zengin olan tereyağının faydalarını şu şekilde açıklamak mümkündür;

 • Vücuttaki asit dengesine olumlu etki ederek oluşan iltihaplanmaların azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Olması gereken ölçüde tüketildiği zaman kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir ve dolaşım sistemini korumaktadır.
 • İçerisinde bulunan maddelerden kaynaklı antioksidan özelliği görmektedir ve vücudu zararlı maddelerden koruyarak toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini korumaktadır ve vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirmektedir.
 • İçerdiği yüksek besin maddeleri sayesinde vücudun günlük ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin birçoğunu karşılamaktadır.
 • Kanserli hücrelerin yayılmasına engel olmaktadır ve aynı zamanda yeni oluşan sağlıklı hücrelerin yenilenmesine katkı sağlamaktadır.
 • Kemik sağlığı için oldukça faydalıdır ve eklemlerde oluşan kireçlenmelere de iyi gelmektedir.
 • Mide sorunlarına ve bağırsak sağlığına ve gelerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 • Kötü kolesterolün düşmesine olumlu etki etmektedir.
 • Göz sağlığına olumlu etki etmektedir. İçerisinde bulunan beta karotenler göze koruma sağlar olası göz problemlerinden gözü korur.

Tereyağının bütün bu faydaları sağlaması için dikkat edilecek iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki tüketilen tereyağın tamamen doğal olmasıdır. İkinci nokta ise tüketim miktarıdır. Gereğinden fazla tüketilen tereyağı vücuda yarar değil zarar vermektedir.

Kars Köy Tereyağının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hakiki tereyağını anlamak için birkaç test yapmak yeterli olmaktadır. Bu şekilde tüketilen ürünün doğallığından emin olunur ve rahat bir tüketim sağlanır.

 • Erime Testi: Gerçek tereyağı oda sıcaklığında bırakılırsa yumuşak bir kıvam almaktadır ve tamamen erimemektedir. Fakat kullanılan tereyağı sahte ise oda sıcaklığında hemen eriyerek sıvı bir hal almaktadır.
 • Köpürme Testi: Sıcaklıkla birlikte eriyen tereyağı gerçek ise köpürme özelliği göstermektedir. Eğer tereyağı köpürmüyor ise sahte olma ihtimali yüksektir.
 • Renk Testi: Erimesi için tavaya koyulan tereyağının erinmiş olan kısımları erimeyen kısımlarından daha koyu renkte ise tereyağı yapımında gıda boyası kullanılmış demektir. Bu da tereyağının sahte olduğu anlamına gelmektedir.
 • Kesme Testi: Buzdolabında saklanan tereyağı oldukça katı bir hal almaktadır. Buzdolabından çıkarılan tereyağı kesmek istenildiğinde zorlanma meydana geliyor ise tereyağının gerçek olduğu anlaşılmaktadır. Fakat tereyağı kesmek istenildiğinde dağılıyor ise bu tereyağının sahte olduğu anlamına gelmektedir
 • Sıcak su testi: Tereyağı bir kaba alınmalı ve üzerine sıcak su dökülmelidir. Sıcak su dökülen tereyağı eriyerek küçülüyor ise doğal tereyağı olduğu anlamına gelmektedir. Fakat tereyağı parçalanarak eriyor ise tereyağının sahte olduğu anlamına gelmektedir.
 

Kars Köy Tereyağı Kilo Aldırır mı?

Türkiye yemek kültüründe tereyağı oldukça fazla kullanılan bir besindir. Doğru miktarda tüketildiğinde oldukça yararlı bir besindir. Diyet listelerinde oldukça sık rastlanan tuzsuz tereyağı doğru miktarlarda kullanılmalıdır. En az kilo yapan yağlar listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Tüketilen tereyağı miktarı ve kalorileri şu şekildedir;

 • 250 gramlık bir paket tereyağı: 1883 Kalori
 • 1 çay kaşığı tereyağı: 30 Kalori
 • 100 gram tereyağı: 753 Kalori
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı: 38 Kalori
 • Bir su bardağı miktarı tereyağı: 1431 Kalori

Yukarıda verilen kalori miktarından da anlaşılmak üzere doğal tereyağı vücuda kilo yapmaz ve sağlıklı olmasına katkı sağlar. Sağlıklı beslenmek isteyen bir kişi harcadığı enerjinin %25 i kadar yağ tüketmelidir. Tereyağı vitamin değerleri sayesinde tok tutma özelliğine de sahiptir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR