Yağ
Orjinal Kars Köy Kazı Yağı
ADET
₺249,99 KDV Dahil
₺299,90 KDV Dahil
1

Kars Kaz Yağının Faydaları Nelerdir?

Kaz yağı, kazların kesilerek boyun ve etek iç kısımlarındaki yağların alınmasıyla oluşur. İçerisinde bulunan tekli doymamış yağ açısından zengin özleriyle kalp dostu hayvansal yağ olarak bilinmektedir. Daha çok kış aylarında tüketilerek hem bağışıklık sisteminin korunmasına katkı sağlar hem de vücudu sıcak tutarak üşümeyi engeller.

Düzenli ve dengeli beslenme programının önemli bir parçası olan kaz yağı, içerisinde büyüme ve gelişme için gerekli olan suda eriyen vitaminlerin A.D,E ve K fonksiyonlarının doğru çalışmasına katkı sağlar. Diğer tüm yağlar gibi kaz yağı da bir enerji kaynağıdır. 1 gram yağda 9 Kcal kalori bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenme uzmanları günlük beslenmenin üçte birinin sağlardan oluşmasını söylemektedir. Kadınlar için günlük alınması gereken yağ miktarı 76 gr, erkeklerde ise 100 gr dır. Kaz yağı diğer hayvansal yağlara göre daha az miktarda doymuş yağ içermektedir. 100 gram kaz yağı 32.7 gr doymuş yağ içermektedir. 

Bu durumda kaz yağını diğer hayvansal yağlara göre oldukça faydalı hale getirmektedir. Ayrıca kaz yağı Oleik asit C18.1 açısından zengin formülüyle kolesterol düzeylerini düşürmektedir. Kaz yağı yüksek ısılara karşı dirençlidir ve yanmaz. Bu nedenle yemeklerde ve kızartmalarda kaz yağı kullanmak mümkünüdür.

Kaz yağının geçmişi. MÖ 2500’lü yıllarda kazların şişmanlatılmak için iyi beslenerek yağ oluşturmalarına dayanmaktadır. Kaz yağı 16 ile 22 °C arasında katılaşır ve 25 ile 37 °C arasında bir erime noktasına sahiptir. Kaz yağı, % 57 oranında tekli doymamış yağ, % 28 oranında doymuş yağ, % 11 oranında çoklu doymamış yağ içerir. 

Kars Kaz Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kaz yağı hayvansal yağlar içerisinde en sağlıklı doymuş yağ olarak bilinmektedir. İçerisinde bulunan bileşikler sayesinde birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bunlardan birkaçı şu şekildedir;

  • Kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek üşümeyi engeller.
  • Büyüme ve gelişmeyi etkileyen vitaminlere destek olarak büyüme ve gelişmeye olumlu etkide bulunur.
  • Kaz yağı öksürük ve solunum yolu rahatsızlıkları durumunda günde 2-3 kes göğüs ve ayak tabanına sürülerek rahatlama sağlanmasına ve hastalığının seyrinin azalmasına yardımcı olur.
  • Kaz yağı cilt içinde oldukça faydalı bir yağ türüdür. Çatlak oluşan bölgeye kalın bir tabaka halinde sürüldüğünde bölge de yumuşama sağlamaktadır. Kaz yağı ince tabaka şeklinde yüze sürülerek soğuktan korunmaya sağlamaktadır.
  • Kaz yağı uzun süre tokluk hissi vermektedir. Bu nedenle obezite ve bölgesel yağlanma gibi sorunlarda olumlu etki oluşturmaktadır.
  • Vücutta bulunan zararlı yağların dışarı atılmasını sağlamaktadır. Ağrılı bölgeye masaj şeklinde uygulanan kaz yağı romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Hamilelikte kullanımı önerilmektedir. Çocukta büyümeyi sağlar, kemik gelişimini olumlu yönde etkiler.
  • Kaz yağı aynı zaman da bir stres ve depresyon giderici olarak da kullanılmaktadır.

Kars Kaz Yağı Fiyatları?

Kazlar zamanlarının çoğunu yemek yiyerek geçirmektedirler. Bu durumda kazların yağlanmasına sebep olmaktadır. Kazlar farklı türlerden oluşmaktadırlar. Bunlar; yaban kazı, angut, büyük kar kazı, ak yanaklı kaz, kanada kazı ve rahibe kazıdır. Türkiye de daha çok Kars bölgesinde bulunmaktadırlar. 

Kars kaz yağının değerli olmasının sebebi ise, Kars ilinin hava şartları ve yüksek rakımından kaynaklı kazların türlü türlü otlarla beslenmesi ve aynı zamanda soğuk havalardan kaynaklı kazların hem etlerinin lezzetli olması hem de vücutlarının yağlanmasındır. Kazların ortalama ömürleri 25 yıldır.30-34 gün gibi bir kuluçka süresi sonunda yavruları çıkmaktadır. 

Sağlık açısından çok değerli olan Kars Kaz yağı fiyatları etkileriyle doğru orantılıdır. Günümüzde geçmişe nazaran kaz yağı hakkında daha çok bilgiye sahip olmasından kaynaklı kaz yağı tüketimi de artmıştır. Satışa sunulan birçok yerde kaz yağı satışı mevcuttur. Fakat hepsinin gerçekten organik kaz yağı olup olmadığı bilinmemektedir. Böyle olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmamak için alım yapılacak olan firmaya dikkat edilmeli ve araştırılmalıdır.

Kars Kaz Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kaz, hem etinden hem de yağından fayda sağlanan bir hayvandır. Kaz yetiştiriciliği en fazla Kars ilinde yapılmaktadır. Kaz yağı nasıl çıkartılar? Kaz yağı elde edebilmek için kazlar Kasım ve Aralık aylarında kesilmelidir.

Tüyleri temizlenerek boyun kısmında ve iç kısmında bulunan sağlar alınmalıdır. Bu alınan yağlar eritilerek bir kavanoza konulmalıdır. Kaz yağı nasıl eritilir sorusu fazlaca sorulmaktadır. Kaz yağı sıcaklığa maruz bırakılarak sıvı hale gelmesi sağlanmaktadır. Bir kazdan ortalama  175- 425 gram kaz yağı elde edilmektedir.

Kaz yağı derin dondurucularda saklanmaktadır. Kaz yağı yöresel bir yağ olmasına rağmen Avrupa’da da bilinmektedir ve tercih edilmektedir. Kars Kaz yağı elde edilebilmek için önemli kısım kazların kesildiği dönemdir. Doğru zamanda kesilen kazlardan doğru yöntemle yağ alınmalıdır.

Kaz yağı zararları, fazlaca sorulan sorulardan biridir. Kaz yağı doğru miktarlarda tüketildiği sürece herhangi bir zararı olmamaktadır. Aksine hayvansal sağlar içerinde en faydalı olan yağ kaz yağıdır.

Kars Kaz Yağı Nasıl Kullanılır?

Kars kaz yağı insan vücudu için çok değerli bir besindir. Vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini sağlar ve daha sağlık olmasına destek olur. Kaz yağı sadece beslenme için kullanılmamaktadır. Aynı zaman da tıp ve kozmetik alanında da oldukça tercih edilen bir yağ türüdür. 

Yüksek sıcaklıklara olan direncinden kaynaklı yemeklik kaz yağı yemek, patates kızartması ve börek yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Sürülen bölgeyi rahatlatmaktadır ve ağrılara da iyi gelmektedir. Kaz yağıyla yemek pişilerinken diğer yağlara göre daha az kullanım sağlanmaktadır. Bunun sebebi fazla buharlaşmaması ve diğer yağlar kadar çok gıda tarafından emilmemesidir.

Kaz yağı Fransa’da da yaygın olarak kullanılmaktadır. Kaz yağının fazla kullanıldığı kesimlerde diğer kesimlere göre daha düşük koroner kalp rahatsızlığı görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her 100.000 orta yaşlı erkeğin 315’i her yıl kalp krizi geçirerek ölmesine rağmen Fransa’da bu oran 100.000’de 145’tir.

Kaz Yağı Nasıl Saklanır?

Kaz yağı genelde teneke kutuda veya vakumlu kapalı kavanozlarda satışa sunulmaktadır. Bu tenekeler veya kutular açıldığın da buzdolabında muhafaza etmek gerekmektedir. Buzdolabına kapalı bir kapla konulan kaz yağı birkaç aya kadar bozulmadan dayanabilir. Genelde kutu üzerindeki ambalajda açıldıktan sonra ne kadar tutulması gerektiği hakkında bilgi verilir.

Fakat bu süre tahmini en az 3 ay olmaktadır. Çok uzun süre kaldıktan sonra yavaş yavaş kokmaya başlayabilir. Bu durumdan da bozulmaya başladığı anlaşılabilir. Kaz yağı aynı zamanda iyi donan bir yağdır. Büyük miktarlarda alım yapılan bölünerek saklanır ise 1 yıla kadar dayanmaktadır.

Kaz Yağı Yüze Sürülür mü?

Vücuda birçok faydası bulunan kaz yağının faydası sadece yenerek tüketimle sınırlı değildir. Krem şeklinde kullanılarak da farklı birçok faydası bulunmaktadır. Nemlendirme özelliğine sahip olan kaz yağı çatlak olan bölgeler uygulandığında yumuşamasını sağlayarak çatlakları tedavi eder. 

Vücudun her kısmında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Doğru yöntem ve miktarla kullanıldığı sürece kaz yağını yüze sürmek de uygundur. Soğuk havalarda ince bir tabaka şeklinde yüze sürülen kaz yağı cildi soğuktan koruyarak çatlamasını ve kurumasını önlemektedir. Yaz aylarında yüze kaz yağı sürülmesi pek önerilen bir durum değildir. Sadece kaz yağı değil yaz ayrında yüzü yağ sürmek ve güneşe çıkmaz yüzde lekelenmelere sebep olmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR