Peynir
DİL PEYNİRİ
KG
₺249,90 KDV Dahil
₺299,90 KDV Dahil
1

Tam Yağlı Çeçil Peyniri

Yüksek besin değeri sayesinde insan vücudunda önemli bir yere sahip olan tam yağlı çeçil peynirleri, tüketici ihtiyaçlarına etki edebilmek için farklı ağırlıklarda üretilmektedir. Tam yağlı çeçil peyniri 250 gram ile 2 kilogram arasında değişen ambalajlı ürünler şeklinde satılmaktadır. Markalara göre değişiklik gösteren sunum çeşitleri bulunmaktadır. Hava ile temasını engellemek için vakumlu poşetlerde veya üretildiği peynir suyu ile satışı gerçekleştirilmektedir. Tam yağlı çeçil peyniri kokusuz, yumuşak bir peynir türüdür. Tüketicilerine keskin bir süt tadı hissettirmektedir. 

Birçok marka farklı özelliklerde üretim sağlamaktadır. Tam yağlı çeçil peynirler ağırlığına ve kalitesine göre fiyatlandırılmaktadır. Çeçil peyniri fiyat olarak, temin edilme durumuna göre şekillenmektedir. Alınan kilogram, kullanılan süt kalitesi ve tazelik durumu gibi dış etmenlere göre fiyat belirlenmektedir. Çeçil peynirleri, yöresel bir üründür ancak tüm Türkiye pazarında yer edinmiştir. Serpme kahvaltı imkânı sunulan mekanlarda, peynir tabaklarının içerisinde sıkça rastlanılmaktadır. Toplumda farklı fiyat aralığında, geniş bir yelpazeye hitap etmektedir. Yöresel bir ürün olan çeçil peynirlerinin kurutulmuş bidon çeçil, yağlı çeçil, kars çeçil peyniri ve kars yeşil peynir tatları ile farklı damak zevklerine göre üretimi sağlanmaktadır. Dağıtım kanalları marketler ve yöresel satış alanları dışında gelişen teknoloji sayesinde kapıda ödeme ve hızlı kargo yöntemi ile internet sitelerinden de gerçekleştirilmektedir. İade ve değişim hakkı tanınan bu peynir türleri yeni üretim ve son kullanma tarihi en güncel şekilde müşterilere ulaştırılmaktadır. Bu siteler aracılığı ile üretim bölgesinden orijinal çeçil peynir türlerinin temini sağlanabilmektedir.

Tam Yağlı Çeçil Peyniri Nedir?

Çeçil peyniri, sarıya yakın, beyaz renkte, tel tel ayrılmış bir peynir türüdür. Yapı olarak taze kaşar peynirine benzemektedir. Çoğunlukla %100 pastörize inek sütünden üretilmektedir. Tam yağlı sütten üretilmiş, tam yağlı bir peynir türüdür. Çeçil veya civil peynir olarak isimlendirilmektedir. Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır genelinde üretimi sağlanmaktadır. Yöresel bir peynirdir. İplik şeklinde olmasından dolayı tel peynir olarak da bilinmektedir. Yapı olarak tuzlu bir peynir çeşididir ancak kendi çeşitleri arasında tuzsuz denilebilmektedir. Yörelere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Bunlar Çeçil, Sacak, Tel, Dil ve Örgü şeklindedir.

Çeçil peyniri nedir dendiğinde, tam yağlı bir peynir çeşididir denilmektedir. Bu özelliği ile diğer peynirlerden ayrılmaktadır. İçerisinde protein, kalsiyum ve B2 vitamini içermektedir. Tuzu az bir peynir türüdür. Çoğunlukla dil peynir olarak geçmektedir. Tam yağlı çeçil peyniri sağlık alanında birçok hastalığa iyi gelmektedir.

  • Kalp hastalarının tüketimine uygundur.
  • Çocukların kemik yapısını güçlendirmektedir.
  • Diş gelişimini destekler ve diş eti problemlerini iyi gelmektedir.
  • Sindirimi basit olduğundan diyet yapanlara önerilen gıdalar arasında yer almaktadır.

Bu peynir türü tel peynir ve çeçil peynir arasındaki fark nedir gibi soruları beraberinde getirmektedir. Tel peynir üretiminde genellikle yağsız inek veya koyun sütü kullanılmaktadır. Çeçil peynirinde ise yarım yağlı süt tercih edilmektedir. Tel peynir hazırlanırken, yoğurma ve çekme yöntemi ile peynirlerde tel haline getirilmektedir. Çeçil peynirinde ise belirli bir kütle içerisinde lifler oluşturulmaya çalışılmaktadır. 

Her iki peynir türünde en önemli ayrım noktası kullanılan sütlerin farklılık göstermesi olarak bilinmektedir. Sütlerin yağ durumuna bağlı olarak peynir tatlarında farklılık meydana gelmektedir. Bu ürünlerin olgunlaşma ve muhafaza edilme yöntemleri de farklılık göstermektedir. Tel ve çeçil peynirleri, genellikle kuru tuzlama ya da salamura yöntemiyle saklanır. Tel peynirinin tuz miktarı çeçil peynirine göre daha fazla olduğu bilinmektedir. Çeçil peyniri olgunlaşma sürecinde salamura ile tuzlamanın yanı sıra uygun bir kaba basılarak da olgunlaşmaya bırakılmaktadır.

Tam Yağlı Çeçil Peyniri Besin Değerleri Nelerdir?

Çeçil peynir yüksek oranda yağ içeren sütten yapılan bir peynir çeşididir. Çeçil peynirinin 100 gramında 320 kalori bulunmaktadır. 1 ince dilim (25 gr) çeçil peyniri 80 kaloridir. Çeçil peynirinin 100 gramı 1 gram karbonhidrat, 25 gram protein, 24 gram yağ içermektedir. Tam yağlı çeçil peynirinin diğer peynirlere oranı şu şekildedir;

  • %12 daha az kalori
  • %257 daha fazla protein
  • %95 daha az karbonhidrat
  • %167 daha fazla yağ

Tam Yağlı Çeçil Peyniri Kaç Kaloridir?

Tam yağlı çeçil peyniri kalori olarak incelendiğinde, diğer peynirlere oranla en iyi orana sahip olduğu görülmektedir. 25 gram tam yağlı çeçil peyniri, 80 kcal kaloriye sahiptir. Tam yağlı sütten oluşturulan bu peynir türü, yağlı olmasına rağmen, kilo yapma eğilimi bulunmamaktadır. İçerisinde bulundurduğu sağlıklı yağ ile canlı sağlığına destek olmaktadır. Kuru çeçil peynirleri, tam yağlı peynirlerin aksine az yağlı ve tuzlu formdadır. Tam yağlı çeçil peynirler ise yağlı ve az tuzlu formda üretilmektedir. 

Firmaların piyasaya sunduğu çeçil peynir türlerinin içeriğinde katkı maddesi olmayan ürünlerin seçilmesi konuda önem oluşturmaktadır. Her peynir türü için besin değeri farklıdır. Doymamış yağ katkısı kullanan firmalardan uzak durulması gerekmektedir. Tam yağlı çeçil peynirler üretilirken kullanılan ürünlerin kaliteli ve miktarların ise ölçülü olmasına önem verilmesi gerekmektedir. Kalori incelemesi, ambalaj üzerinde yer alan değer tablosuna bakılarak yapılabilmektedir. 

Tam Yağlı Çeçil Peyniri Nasıl Tüketilir?

Kolay eriyen yapısı ile mutfakta geniş kullanım alanına sahip olan tam yağlı çeçil peynirlerin tüketiminde, çeçil peyniri ile ne yapılır şeklinde önermeler istenmektedir. Toplumun bazı kesimleri tarafından yeni keşfedilen bu peynir türü ile tost yapımı mümkündür. Isıya dayanıksız yapısı ile pizzalarda pastırmanın yanında kullanılmaktadır. Kuymak gibi başka bir yöresel kahvaltı türüne kaynak olarak kullanımı sağlanmaktadır. Tiramisu ve künefe gibi tatlıların ana ürünlerindendir ve çeçil peyniri nasıl yenir sorusuna yanıt vermektedir. Kıymalı böreklerde özellikle tercih edilmektedir. Salatalarda sağlıklı oluşundan ötürü kullanılmaktadır.

Tam Yağlı Çeçil Peyniri Nasıl Saklanır?

Peynir yapısı itibari ile az tuzlu bir forma sahiptir. Uzun ömürlü değildir. Bozulmaları önlemek için kısa sürede tüketilmesi gerekmektedir. Kars çeçil peyniri içerisinde bulundurduğu özellikleri dolayısı ile az soğuk ortamlarda muhafaza edilmektedir. Peynirin doğallığını ve sağlığını koruyarak, tüketime hazır halde kalması için saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. İnce pamuklu bir beze sarılarak buzdolabının sebzelik bölümünde uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Bu da çeçil peyniri nasıl saklanır sorusuna yanıt oluşturmaktadır.

Tam Yağlı Çeçil Peyniri Diyette Tüketilir mi?

Çeçil peyniri kalori bakımından zengin bir diyet peyniri olarak geçmektedir. Tam yağlı çeçil peyniri, 30 gramında 35 kalori içermektedir. Oldukça besleyici ve sağlıklı olan bu peynir türü, diyette kalsiyum yönünden destek sağlamaktadır. Düşük kalorisi ile kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. 

Diyet esnasında kullanımlarda, uzman kişilerden destek alınması ve porsiyon olarak tüketilmesi önerilmektedir. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde insan sağlığına dost bir peynir türüdür. A, C, D, E ve K vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, folat, pentotenik asit ve kolin gibi enzimleri de içerisinde bulundurmaktadır. Doktorlar, hamile kadınlara özel olarak yağ yönünden zengin çeçil peynirini önermektedir. Diş ve zihin sağlığı konusunda yardımcı olmaktadır. Süt ve süt ürünlerine alerjik reaksiyon geçirmeyen tüm insanlar tarafından tüketilebilmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR