Bal

1.SINIF DOĞAL-KATKISIZ KARS HAM BAL

1.600 gr fiyatıdır. En küçük petek bal boyutumuzdur.(teneke içerisindeki fotoğraf buna aittir.)

2 kg olan seçeneğimiz teneke içerisinde süzme bal eklenmiş halde satılmktadır.

3 kg ise petek halinde gelmektedir. KIRILMASI GİBİ ŞÜPHELERİNİZ OLMASIN HEPSİ ÖZENLE PAKETLENMEKTEDİR.

KG
₺639,90 KDV Dahil
Bal

KATKISIZ DOĞAL KARS YAYLA PETEK BALI

1.600 gr fiyatıdır. En küçük petek bal boyutumuzdur.(teneke içerisindeki fotoğraf buna aittir.)

2 kg olan seçeneğimiz teneke içerisinde süzme bal eklenmiş halde satılmktadır.

3.4 kg ise petek halinde gelmektedir. KIRILMASI GİBİ ŞÜPHELERİNİZ OLMASIN HEPSİ ÖZENLE PAKETLENMEKTEDİR

 

ADET
₺479,90 KDV Dahil
Bal
KARS ÇİÇEK BALI
KG
₺249,90 KDV Dahil
1

Doğal Petek Balı Nedir?

Bal, bitkilerin bazen nektar bazen de canlı kısımdan oluşan maddeleri bal arılarının alarak kendi içlerinde dehidre ederek peteğe bırakılmasıyla oluşan bir tür tatlı besindir. Petek ise arıların balları biriktirmek ve yumurtalarını bırakmak için birbirine bitişik olarak yaptığı altıgen ağızlı balmumu şeklinde bir oluşumdur.

Doğal petek balları karakovan petek balı olarak da adlandırılmaktadır. Karakovan ballarının üretim süreci sırasında, kovan kesinlikle açılmaz, içerisine gün ışığının girmediğinden emin olunur ve karanlık bir ortamda gerçekleşir. Arılar hiçbir dış müdahale olmadan peteği kendileri örerler. 

En çok sorulan sorulardan birisi de, karakovan balı ile petek bal arasındaki fark? Karakovan dediğimiz bal türü temel petek eklemesi yapılmadan sadece işçi arıları tarafından örülerek oluşturulan bala nedir. Kars yayla karakovan balı oldukça tercih edilen bir baldır. Kars yaylarının yüksek rakımı sebebiyle orada tamamen doğal ortamda dolaşan arılar yaptıkları balda fazlaca enzim barındırırlar.

Arılar doğal bir organizasyon içerisinde ilk önce petekleri yaparlar daha sonra ise o peteklerin içerisin balla doldururlar. Doğal petek balı, içerisinde polen ve enzimleri de barındırır. Doğal petek balı, insan müdahalesi olmadan arıların doğal beslenerek ürettiği bala denmektedir. Oldukça değerli bir bal türüdür ve içerik bakımından çok zengindir. 

Doğal Petek Balı Fiyatları?

Doğal petek balının en önemli özelliği adında da anlaşılmak üzere doğal olmasıdır. Hastalıkların arttığı son dönemlerde doğal ürünlere talep son derece artmış durumdadır. Bal, mucizevi bir üründür ve faydaları saymakla bitmez. Peteğiyle birlikte ise daha faydalı hale gelmektedir. Bu derece değerli ve oluşması zaman alan ürünün fiyatları da kalitesiyle doğru orantılıdır. 

Karakovan balı kilosu ne kadar? Tamamen doğal olan bu balın kilosu da bu kritere göre belirlenmektedir. Bal iki şekilde satışa sunulmaktadır. Süzme bal ve petek balı. Petek balı süzme baldan ayrılan nokta, süzme bal petekten süzülürken birçok polen ve vitamin petekte kalabiliyor ve bu durum süzme balın besin kaybına uğramasına sebep oluyor. Fakat petek bal tüm doğallığıyla ve besin değerleriyle kalmaktadır. 

Böyle bir durumda süzme bal fiyatları petek bal fiyatlarına göre değişiklik göstermektedir. Doğal petek çiçek balı ve petek çiçek balı fiyatları adı altında satılan tüm ballar aslında doğal değildir ve bu konuda da sahtecilik oldukça artmıştır. Doğal petek balı alımı yapılırken üretici firmaya dikkat ederek güvenilir yerlerden alım yapılmaya dikkat etmek gerekmektedir.

Doğal Petek Balı Faydaları Nelerdir?

Doğal petek balı içeriğinde birçok farklı enzim ve vitamin bulundurmaktadır. Bu enzim ve vitaminler içinde vücudumuzun ihtiyacı olan birçok maddi bulunmaktadır. Petek balda kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve B kompleks vitaminler bir arada bulunmaktadır. Doğal petek balının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bağışıklık sistemini güçlü hale getirir ve vücudumuzu hastalıklara karşı korur. İçerisinde bulunun enzimler sayesinde vücuda enerji verir ve enfeksiyonlara karşı vücudun ihtiyaç duyduğu hücrelerin üretilmesine katkı sağlar.
  • Karaciğer vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Çok sayıda enzimle birlikte protein sentezi yapar, yağ depolar ve safra tuzu depolar. Petek bal zengin antioksidan içeriği sayesinde bu görevleri yerine getirirken karaciğere yardımcı olur.
  • Sindirim sistemimize destek olur ve sindirimi kolaylaştırır. İçerisinde bulunan magnezyum, sodyum, fosfor gibi enzimler sayesinde mide sıvılarına destek olarak güçlenmelerini sağlamaktadır.
  • Kan şekeri düzenleme özelliğine sahip olan petek bal içerisinde bulunan besinler sayesinde kalp damar sağlığı için de oldukça faydalıdır. Diyabeti olan hastalar için fayda sağlamaktadır.
  • Kanser riskini azaltır. Doğal petek bal sadece kanser riskini azaltmaz aynı zaman da kansere sebep olan zararlı hücrelerle savaşarak çoğalmalarını önlemeye yardımcı olur.
  • Solunum yolunu rahatlatır. Bal solunum yolu rahatsızlıklarında üremiş olan bakterilerle savaşır ve nefes alıp vermede rahatlama sağlar. Boğaz ağrısına ve şişliğine sebep olan bakterilerin oluşumunu durdurur. Aynı zamanda rahat balgama atılmasını sağlar.
  • İçerisinde bulundurduğu polenlerle zihni açar, vücudun daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır.
  • Ham bal doygunluk hissi vererek ve vücudun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlayarak kilo vermede yardımcı olur.
  • Karakovan bal peteğinde aynı zamanda arı poleni, propolis ve kraliçe sütü bulunabilir ve bunların hepsi sağlığa faydaları olan ek arı ürünleridir.

Doğal Petek Balının Saklama Koşulları Nelerdir?

Doğal petek balı uygun koşullarda saklanmaz ise bozulabilir veya içerisindeki değerleri kaybedebilir. Bal nasıl muhafaza edilir oldukça sorusu oldukça fazla sorulmaktadır. Doğal petek balını taze taze tüketmek için saklama koşulları oldukça önemlidir. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi petek balını buzdolabı gibi soğuk ortamlarda ya da doğrudan güneş gören sıcak ortamlarda muhafaza etmektir. 

Buzdolabında muhafaza edilen bal yapay soğukluğa maruz kalarak özelliğini kaybetmektedir. Çok sıcak ortamlarda muhafaza edilen bal da ise kristalleşme görülmektedir. Bu sebeple balı serin ortamlarda muhafaza etmek en doğru muhafaza yöntemi olacaktır

Doğal Petek Balı Nasıl tüketilir?

Doğal petek balını tüketmenin en faydalı şekli hiçbir işlem görmeden olduğu doğal haliyle yemektir. Hakiki karakovan balı daha çok kahvaltılarda tüketilen bir ürünüdür. Fakat farklı farklı besinlerle kombinasyonu da bulunmaktadır. Bazı tüketim şekilleri şöyledir; ballı süt yaparak süt ile tüketme, yoğurt ile tüketme, Sporcular için yulaf lapasıyla tüketme, granola ile tüketme şeklindedir.

 Aynı zamanda doğal petek balı tereyağı gibi doğal ve besleyici yağlarla tüketilerek vücuda faydalarında artış sağlanabilir. Doğal petek balı tüketmek vücudun tatlı ihtiyacını karşılarken sağlıklı olmasını sağlar ve kilo artışına sebep olmaz.

Doğal Petek Balı Şekerlenir mi?

Şekerlenme denilen durum balın bir süre sonra kristal hale gelmesidir. Doğal Petek balının şekerlenerek katı hale gelmesi oldukça normaldir. Doğal ortamından ve kovan şartlarından uzaklaşan doğal petek balı böyle durumlar yaşayabilir.

Doğal petek balının şekerlenme durumu saklama koşullarıyla da doğrudan alakalıdır. Sıcaklık arttıkça şekerlenme denen durumun daha hızlı ve çok görülmesi normaldir. Doğal petek balının şekerlenmesi bozulmuş olduğu anlamına gelmemektedir. Şekerlenmesi sadece ortam koşullarından kaynaklı yapısının değişmesidir.

Sahte Petek Balı Nasıl Anlaşılır?

Her besinde ve üründe olduğu gibi Petek balında da sahtecilik oldukça yaygın bir durumdur. Arıların doğal dengesine karışarak sahte bal üretimi yapılması yaygın görülen bir durumdur. Sahte petek balı olup olmadığını anlamak için birinci öncelik bal peteği yenildiğinde ağızda sakız benzeri bir kıvam oluşturmamasıdır.

Eğer sakız benzeri bir kıvam oluşursa sahte petek balı olma ihtimali yüksektir. Bu şekilde gerçek petek balı nasıl anlaşılır anlayabiliriz. Bir diğer durum ise, balın üstünde esans benzeri kendine özgü bir kokusu olmalıdır. Gerçek petek balları farklı arıların farklı çiçeklerden enzim toplamasıyla oluşur fakat sahte çiçek balı daha açık renk ve daha saydam bir görüntüye sahiptir. 

Bu durumdan da petek balının sahte olup olmadığını anlayabiliriz. Bir başka yöntem ise şöyledir organik petek balı ısıya dayanıklı olmaktadırlar ısı verildiğinde akışkan özellik göstererek ateşe direnç sağlarlar. Fakat Sahte petek balları ise ateş karşısında yanma eğilimi gösterirler. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR