Tablet Propolis Fiyat?

Propolis; şurup, tablet, damla, sprey, toz ve macun şekillerinde piyasada yer almaktadır. Propolis tablet fiyatları, propolisin markasına, şekline ve içeriğine göre farklılık gösterir. Ayrıca propolis tablet fiyatlarında etkili olan bir diğer faktör ise tabletin gramajıdır. Gramı artıkça fiyatının da arttığı bilinmelidir. Pek çok şekilde kullanıma sunulan, insan sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu gıda takviyesinin içerisinde bulunan ekstrak oranı (saflaştırılma oranı) da fiyatını etkilediği bilinmelidir. 

Her bütçeye hitap eden propolis fiyatları seçeneklerin fazla olmasından dolayı esneklik gösterebilir. Ürünü alırken iyi bir şekilde araştırılması içeriğine, markasına, kalitesine bakılmalıdır. Yüksek bileşenleri içerisinde bulunduran seçeneklerin alınmadan önce muhakkak fiyatından önce sertifikasına bakılmalıdır. Güvenli alışveriş yapmak bütçeyi zorlamadan uygun ve kaliteli ürünlerin alınmasında oldukça önemli bir durumdur. 

Tablet Propolis Nedir?

Tablet propolis, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tablet ya da kapsül şeklinde üretilmiş besindir. Arı ürünlerinden biri olan propolis insan sağlığı açısından son derece önemli bir gıda takviyesidir. Propolis, bal arıları tarafından çeşitli bitki kaynaklarından üretilen reçineli maddenin adıdır. Propolis geçmişten günümüze farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Dünya da propolis, insan sağlığını geliştirmek ve çeşitli hastalıkları önlemek için besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Arılar propolis maddesini kovanlarını korumak için üretirler. 

Yapılan araştırmalar sonucu arıların kovanlarını ve kendilerini koruduğu bu madde insanların fiziksel, zihinsel pek çok alanda fayda sağladığı görülmüştür. Genellikle koyu kahverengi olan propolis, toplandığı bölgenin özelliğine göre kırmızı, yeşil ve sarı renklerde olabilir. İnsanların tarih boyunca ilaç olarak kullandığı bu besin oldukça değerlidir.

Tablet Propolisin Özellikleri Nelerdir?

Tablet propolis kolay kullanım imkânı sağlayan bir gıda takviyesidir. Küçük kahverengi hap şeklinde kullanıcısına sunulan bu etken madde insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Su ile birlikte kolaylıkla yutulabilir özelliği olan tablet propolis vitamin ilacı gibi içilebilir. Propolis ham olarak kullanıldığında reçinemsi yapısı nedeniyle faydası düşmektedir. 

Bu yüzden propolisin çeşitli çözücülerle çözdürülerek tüketmek daha yararlıdır. Su, bu çözücü maddelerden biridir. Farklı formlarda kullanım olanağı olan propolisin tablet şeklinde üretileni yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca tablet şeklinden başka cilde sürülebilen krem propolis ve bal ile karıştırılarak tüketilen toz propolis çeşitleri de vardır. 

Tablet Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin; parazitler, bakteriler ve virüsler gibi mikroplara karşı savaşma işlevi vardır. Son yıllarda kullanım alanı ve faydaları ile ön plana çıkan propolis, antik çağlardan günümüze pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Vitamin, mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olan propolis vücudu ve sağlığı koruma da yardımcı olur. Arı kovanlarının yapımında önemli olan bitki öz suyu, balmumu ve bal arılarının enzimlerinin bir karışımı propolisi oluşturmaktadır. Propolis antimikrobiyal özellikleri sayesinde arıları mikroplara karşı korumaktadır. Bu yüzden yapılan incelemelerde, arıları koruyan bu maddenin insan sağlığına da pek çok faydası olduğunu göstermektedir.

Eski uygarlıklar propolisin şifa kaynağı olduğunu farz ederek tıbbi tedavilerde kullanmaya başlamışlardır. Eski Yunan döneminde ağızda çıkan yaraların, apselerin tedavisinde propolis kullanılmıştır. Asurlular enfeksiyonlara, yaraların ve vücutta oluşan tümörlerin tedavisinde kullanmışlar. Eski Mısır devletinde ise tıbbın bazı alanlarında ve mumyalama işleminde propolisin mikrop öldürücü işlevi olduğundan dolayı kullanmışladır.

Propolisin günümüzde daha çok tablet formundaki çeşidi kullanılmaktadır. Oral yoldan (ağızdan) kolay bir şekilde kullanım imkânı olan bu besinin kullanma talimatlarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Alerjik reaksiyon gösterebileceği de unutulmamalıdır. Bu yüzden uzmanlara danışarak kullanılması uygun görülmüştür. İnsan sağlığı açısından faydalı olan propolisin zengin içeriği pek çok hastalığın, rahatsızlığın giderilmesinde de oldukça etkilidir. Propolis:

 • Antiseptik
 • Antioksidan
 • Anti kanser
 • Antienflamatuar (ödemi azaltan maddeler)
 • Antimikotik (mantar enfeksiyonlarına iyi gelen madde)
 • Antifungal
 • İmmünomodülatör (bağışıklık sistemini güçlendiren içerikler)

Özellikleri bulundurduğundan günümüzde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Zengin içeriği dolayısıyla oldukça önemli bir bitkisel şifa kaynağı olan propolis, insan vücudunu bakteri ve mikroplara karşı korur.  Bunun yanı sıra propolis tablet faydaları denildiği zaman akla ilk gelecek noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yaraların kolay iyileşmesini sağlar. Hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkili olan bu madde vücutta oluşan herhangi bir yaranın daha kısa sürede kapanmasını sağlar.
 2. Kansere karşı koruyucu özelliği olan propolisin düzenli kullanımı uzun vadede kanser tehlikesini azaltır. C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu madde vücutta kanser hücresi oluşumuna engel olur.
 3. Güçlü antioksidan özelliği olmasından dolayı cilt sağlığına iyi gelir. Cildin genç ve diri kalmasına, yenilenmesine yardımcı olur.
 4. Arı kovanını mikrop ve bakterilere karşı koruduğu gibi insan vücudunu da mikrop ve zararlı bakterilere karşı etkili bir şekilde korur.
 5. Ağız yaraları, uçuk gibi ağızın kenarlarında oluşan yaraların tedavisinde kullanılır. 
 6. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Faydalı içeriği ile sindirim sistemini düzene sokar.
 7. Radyasyonun olumsuz etkilerini azaltır.
 8. Karaciğeri zararlı maddelere karşı korur.

Tablet Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis kullanım alanı açısından oldukça geniş ürün çeşitliliği içerisinde yer alır. Bunlar tablet propolis, kapsül propolis, krem propolis, damla ve sprey şeklinde gibi farklı formlarda üretildiği için kullanım kolaylığı da kullanıcılara sağlanmaktadır. Propolisin bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kullanım şekilleri farklılık gösterir. 

 • Bebek ve Çocuklarda Propolis Kullanımı: 

Bebeklere propolis vermeden önce alerjik reaksiyonu var mı yok mu? Öncelikle bu durumun bilinmesi gerekir. Alerji testi yapıldıktan sonra herhangi bir sorun oluşturmazsa küçük dozlarla başlanıp, kademeli şekilde arttırarak propolis verilebilir. 1 yaşından küçük bebeklere verilmesi uygun görülmeyen propolis 1 ve 2 yaş aralığında yer alan bebeklere günlük 5 damla, 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklara ise günlük 10 damla 5 yaş üstü çocuklara ise 15 20 damla olacak şekilde su, meyve suyu ya da süte katılarak verilebilir. Çocuklarda genellikle damla formunda olan propolis kullanılmasının sebebi, diğer şekillerde üretilen çeşitleri içmekte zorlanabilecek ya da istemeyecek olmalarıdır. 

 • Yetişkinlerde Propolis Kullanımı:

Propolis bilindiği üzere kovandan alındığı ham şekilde kullanılmamaktadır. Sıcak bir propolis oldukça yapışkan bir formdadır, soğuduğu zaman ise sertleşerek kırılgan yapıya kavuşur.  Tüketime hazır hale gelebilmesi için propolisin çeşitli işlemlerden geçmesi gerekmektedir.  Yetişkinler propolisi çok daha geniş ürün çeşitliliği ile kullanabilirler. Propolis tablet kullanım şekli tıpkı bir ilaç gibi ağızdan su yardımı ile kolayca alınabilir. Krem formda olanları ise yaraların, ağızda oluşan uçukların üzerine ince bir tabaka şeklinde sürülerek kullanılması uygundur.  Ağız içinde oluşan yaraların aftların, apselerin tedavisi için ise sprey formunda olan propolis kullanılabilir. Bunların yanı sıra bal ile karıştırılarak kullanılma imkânı olan toz propolis de oldukça yaygın türlerinden birisidir.

Gerek yetişkinler gerekse bebek ve çocuklarda kullanımı son derece kolay olan propolisin faydaları oldukça fazladır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta astım hastalarının ve birçok maddeye karşı alerjik bünyeye sahip olan kişilerin propolisten uzak durması gerekir. Hamile ve emziren kadınların ise doktoruna başvurarak kullanması önerilmektedir. Bu kapsamda bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerektiği, kullanıma başlamadan önce uzmanlara danışılması gerektiği unutulmamalıdır. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR