ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Propolis Karışımı Fiyat?

Arı sütü, bal, polen, propolis karışımı fiyatı, karışımın içeriği, gramajı ve markasına göre farklılık gösterir. Aktar ürünü olarak bilinen bu karışım her markanın kendine has özellikleri ile piyasaya sunulmaktadır. İçerisinde yer alan etken maddelerin miktarı propolis karışım fiyat konusunda etkili olan özelliklerinden birisidir. Propolis karışımı alırken içeriğine dikkat edilmelidir. Organik arı sütü ve bal kullanılmış olması içeriğe farklı maddelerin karıştırılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık açısından önemli bir takviye besini olan bu karışımın fiyatlandırılmasında satıldığı alanlarda etkilidir. Bu yüzden fiyat araştırması muhakkak yapılmalıdır. Aynı ürün farklı aktarlarda ya da farklı mağazalarda fiyat olarak değişkenlik gösterebilir. 

Propolis Karışımı Nedir?

Propolis karışımı, içerik bakımından oldukça zengin bağışıklık güçlendirici gıda takviyesi olarak bilinmektedir. Propolisin içerisinde 300’den fazla bileşen yer almaktadır. Bu bileşenler insan sağlığı açısından son derece önemli ve gerekli olan maddelerden meydana gelmektedir. Propolis karışımı arı poleninden çok daha değerli bir karışımdır. Çünkü içerisinde yer alan maddeler flavonoid grubu adı ile bilinen fotosentez yapabilen hücrelerden oluşmaktadır. İnsan bünyesinde üretilmeyen bu hücreler propolis sayesinde insan bünyesine takviye amaçlı kullanılmaktadır. 

Propolis karışımı içerisinde yer alan zengin c vitamini değeri insanın bağışıklık sistemi açısından son derece gereklidir. C vitamini varlığı ise propolis karışımın güçlü bir antioksidan olmasını sağlamaktadır. Antioksidan özelliği ise insanları dışarıdan gelebilecek zararlı maddelere karşı korur ve kronik rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Doğal olarak üretilen bu gıda takviyesinin içeriği incelendiği zaman, balmumu, bitkisel balsam ve reçine, esansiyel ve aromatik doğal yağlar ile polen bulunduğu görülmüştür. 

Bu içerik antimikrobiyal yani mikroplara karşı etkili olan maddelerden oluşmaktadır. Pek çok arı ürününü içerisinde bulunduran zengin besin kaynağı; arı sütü, bal, polen, propolis karışımı gerek çocuklarda gerek yetişkinlerde gıda takviyesi olarak kullanılır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu karışımın çocukların gelişim dönemine katkısı yüksektir. Yetişkinlerde ise hücreleri yenileyici özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve vücudu hastalıklara karşı korur.

Propolis Karışımı Özellikleri Nelerdir?

Propolis, ağaçların kabukları ve bitki salgıları içerisinden bal arıları tarafından toplanan yapışkan bir maddedir. Bal arıları propolisi kovan girişinde, zararlı faktörlerin içeriye girmesini engellemek için kullanır. Propolis karışımı ne işe yarar, sorusu şöyle yanıtlanabilir. Koruyucu bir işlevi olan bu madde arılarda olduğu gibi insan vücudunda oldukça etkili bir gıda takviyesidir. Propolis bazı iyileştirici ve onarıcı özellikleri içerisinde barındırır. Bu özellikler; antibakteriyel, antifungal, antiviral, anti tümör vb. gibi vücudu pek zararlı bakteri ve olumsuz özelliğe karşı koruyucu etken maddelerdir. Bu özellikler sayesinde propolis karışımı antik çağdan günümüze doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Propolis toplanıldığı ortamın özelliklerine göre farklı renklerde (sarı, yeşil, koyu kahverengi) olabilmektedir. Farklı renklerde olan propolis kendine has hoş bir kokuya sahiptir. Antik mısırda propolisin çürümeyi önleyici özelliğinden dolayı kullanıldığı bilinmektedir. Mumyalama işleminde sıklıkla kullanılan bir madde olmuştur. Ayrıca propolisin biyolojik ve sağlığı arttırıcı özellikleri mevcuttur. 

Bazı araştırmalarda propolis ekstraktının bitkiler ve insanlar üzerinde zararlı bakterilerin neden olduğu olumsuz durumları tamir etme, düzeltme işlevinin olduğu görülmüştür. Arı poleni ile karıştırılan propolisin polenden farklı olarak içerisinde, B1, B2, C, E vitaminlerini barındırır. Bunların yanı sıra propolis, kalsiyum, potasyum, sodyum, demir, çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengin bir özelliğe sahiptir. 

Propolis Karışımı Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze doğal ilaç olarak kullanılan propolis karışımı insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir gıda maddesidir. Arı sütü, bal, propolis faydaları, öncelikle antibakteriyel olması sebebiyle vücuda giren zararlı bakterileri öldürür ve çoğalmasını engeller. Antiviral özelliği sayesinde ise hücrelerin yenilenmesine, onarılmasına yardımcı olur. Özellikle farklı kaynaklardan elde edilen propolis türleri, influenza virüsüne (birçok virüsün bir araya gelerek büyük ve salgın meydana getirme potansiyeli olan virüs) karşı önemli koruyuculuğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra propolis anti tümör özelliği ile de bilinir. Bu özellik sayesinde tümör hücrelerinin gelişmesini önlemektedir. Propolis karışımı, kimyasal tedavi alımı ile birlikte kullanıldığında kemoterapinin etkisini artırarak ciğer ve böbreklerin zarar görmesine engel olur.

Arı sütü, bal, propolis karışımı oldukça faydalı bileşenlerden oluşur. Arı sütü, yavru arıların yaşam kaynağıdır. Yavru arıların kısa sürede büyümesine neden olan bu besin propolis ve bal ile birleşiminde insan sağlığı açısından son derece besleyici bir hal almaktadır. Arı sütü, bal, propolis karışımı, bir arada kolayca tüketilebilir şekilde kullanıcılara sunulmaktadır. Tüm besin öğeleri korunarak elde edilen bu karışım sayesinde cildin yenilenmesi sağlanır. İlave şeker içermeyen sağlıklı bir karışım olan arı sütü, bal, propolis karışımı faydaları oldukça fazladır. Sabah kahvaltılarında, gün içerisinde veya spor öncesi rahatlıkla kullanılabilir.

Propolis karışımı içerisinde arı sütü, bal ve polen yer almaktadır. Koruyucu tedavi de etkin olarak kullanılan bu karışımın, kışın meydana gelen gribal enfeksiyonlar ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Arı sütü, bal, polen, propolis karışımı vücudu canlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde yer alan antibiyotik etkili maddeler sayesinde vücudu mikroplara karşı korur. Rahatlatıcı etkisi olan bu karışımın depresyona da iyi geldiği bilinmektedir. Solunum yolu rahatsızlıklarında da etkili bir karışımdır. Boğaz ağrısını azaltır ve solunum yolunun temizlenmesini sağlar. Ayrıca bu karışım kuru öksürüğün yatıştırılmasında son derece etkilidir. Yorgunluğa iyi gelir, kansızlığa karşı vücudu korur.

Propolis Karışımı Nasıl Kullanılır?

Arı ürünlerinden olan arı sütü, bal, polen maddelerinin besleyici değerinin olduğu bilinmektedir. Doğru bir şekilde kullanıldığı zaman insan sağlığı açısından faydaları kısa bir sürede etkisini gösterir. Özellikle propolis karışımının direkt gıda olarak değil, gıda takviyesi olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Propolis karışımını kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Çok güçlü maddeler içeren arı sütü, bal, polen, propolis karışımı uzmana danışılmadan kullanıldığı takdirde ciddi hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca arı ürünlerine alerjisi olan kişilerin bu besin takviyesinden uzak durması gerekmektedir.  Hamile ya da emziren kadınların ise kullanmadan önce doktorlarına danışması sağlıkları açısından son derece önemlidir. 

Her yaştan her bireyin rahatlıkla kullanabileceği bir karışım olan propolis karışımı 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılması önerilmez. 1 ve 2 yaş arasındaki bebeklerde 1 çay kaşığı tercihen aç karnına tüketilebilir.  Sade bir şekilde tüketmeyi istemeyenler için ise ekmek, süt ve yoğurt gibi gıdalar ile beraber kullanılabilir. Yetişkinler ise propolis karışımını sabah aç karnına tahta kaşık yardımı ile kullanılması gerekmektedir. Propolis karışımında uzmanlar metal kaşık kullanılmasını önermez.


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR